Son Yazılar

Mantı Nedir?

Mantı Nedir? Mantı kelime anlamı olarak; Açılan hamurun kare kare kesilip içerisine kıyma doldurularak dürüldükten sonra haşlanarak pişirilen ve üzerine farklı soslar konarak servis edilen yiyecek türüdür. Türk yeme-içme kültüründe önemli bir yeri olan mantının tek bir hazırlanış şekli yoktur. Mantının hazırlanışı kültürlere ve yörelere göre farklılık gösterir. Mantı evrensel bir yemektir ve her ülkenin kendine özgü bir mantı hazırlanış şekli vardır. Ancak Türkiye’de bu durum biraz farklı. İçerisinde hem hamur hem de kıyma olması sebebiyle mantı, Türk Mutfağına hitap eden bir yemek türüdür. Bu sebeple diğer ülkelerin kendine özgü mantısı bulunurken ülkemizde şehirlere özel mantı çeşitleri vardır. Bugün bu yazımızda Mantı Nedir? ve Türk Mutfağındaki Mantı Çeşitleri Nelerdir? bunları inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Türk Mutfağındaki Mantı Çeşitleri Nelerdir?

1.) Standart Kayseri Mantısı

Ülkemizde mantı denilince ilk akla gelen Kayseri Mantısı dır. Kayseri mantısının bu kadar popülerleşmesinin sebebi Kayseri ilimizin mantı çeşitliliği konusunda en aktif il olmasından kaynaklıdır. Hepimizin bildiği standart kayseri mantısına ek olarak bu yörede yaklaşık 35 tane daha mantı çeşidi bulunmaktadır. Börek çorbası, (mantı çorbası olarak da biliniyor) Şebit, Yağ mantısı, Piravu, Tepsi mantısı,Paşa, Çerkez bunlardan sadece birkaçıdır. Her biri farklı içlerle ve kapatma tipleriyle değişik şekillerde hazırlanmaktadır. Standart Kayseri mantısının herkes tarafından beğenilmesindeki en önemli faktör küçük küçük kapatılmasıdır. Bu uzun bir uğraş ve el emeği isteyen bir yemek olsa da Ülkemizde ve dünyada çok sık tüketilmektedir. En önemli iki malzemesi kıyma ve hamur olduğu için karın doyurucu olan bu yemek, 13.yy da Osmanlı zamanlarından beri tüketilmektedir. Standart Kayseri mantısının farklı türdeki Kayseri mantılarına göre ön plana çıkmasının bir diğer faktörü ise yemeğin oldukça dengeli olmasıdır. Örneğin; Şebit Mantısı (yağlama da denir) oldukça yağlı olan bir yemektir. Bu mantı türü her damağa ve her bünyeye uymaz ancak Standart Kayseri Mantısının içindeki ürünlerin dengeli ve rahatsız etmeyen yapısı herkes tarafından beğenilmesinin önemli sebeplerinden biridir. Bu da Standart Kayseri Mantısı evrensel yiyecekler statüsüne taşımaktadır.

2.) Sinop Mantısı

Şehir adı ile özdeşleşmiş mantı türlerinden biri de Sinop Mantısı dır. Sinop Mantısının en dikkat çeken özelliği içerisinde ceviz ve yoğurtun bolca bulunmasıdır. Sinop mantısının kesimi Kayseri mantısına oranla daha büyüktür. Sinop mantısı tadını soslarından ve içerisindeki cevizden almaktadır. Sos olarak genellikle kızgın tereyağ kullanılır. Sıcak yenmesi gereken mantı türlerindendir. Mantı üretimi konusunda en popüler şehirlerimizden biri de Sinop’tur. Sinop mantısının kesim şekli de diğerlerinden biraz farklıdır. Kare kare kesilen hamurun içine kıyma konulduktan sonra üçgen katlanır. Sonrasında üçgenin uçları üst üste gelecek şekilde birleştirilir ve pişirilerek servise hazır hale getirilir. Lezzet anlamında Sinop mantısını iyi hazırlamak çok önemlidir. Kayseri mantısının hazır satıldığını ve dakikalar içinde servise hazır hale geldiğini görebilirsiniz ancak Sinop mantısı zor hazırlanan bir mantıdır.

3.) Mantı Çorbası

Mantı çorbası da şehir olarak Kayseri ye bağlı bir mantı türüdür. Yapısı itibariyle Analı Kızlı çorbasını anımsatmaktadır. Adı Mantı Çorbası olsa da aslında bir çorba değil yemektir. Bu şekilde isimlendirilmesinin sebebi içinde bol miktarda salçalı su olmasıdır. Sulu mantı sevenlerin ilk tercihi mantı çorbasıdır. Diğer mantılardan daha hafiftir ancak yine de doyurucu bir yapısı vardır. İçerisinde baharat olarak; karabiber, pul biber ve nane kullanır. Ancak isteğinize göre bunu değiştirebilirsiniz. Sulu mantı ya da mantı çorbası olarak adlandırılan bu yemek ülkemizde sıkça tüketilen mantı çeşitlerinden biridir.

4.) Şebit (Yağlama)

Şebit halk adı ile yağlama bildiğimiz mantılardan biraz daha farklı bir yapıdadır. Bu mantı türü de Kayseri ilimize aittir. İsim olarak Kayseri Yağlaması da kullanılır. Adından da anlaşılacağı üzre bolca yağ, yufka ve kıyma kullanılır. Çok ağır bir yiyecektir, aynı zamanda çok doyurucudur. Yağlamada yufkalar katlanmaz kat kat dizilir. Her hata bir yufka bir kıyma şeklinde dizilir. Hazırlanışı zor bir yemektir ve ağır bir yiyecek olduğu için sürekli yenilmez. Ancak çok lezzetli bir yiyecektir.

En lezzetli mantılar için Asiya Mantı Ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bugün bu yazımızda Mantı Nedir? ve Türk Mutfağındaki Mantı Çeşitleri Nelerdir? bunu inceledik. Diğer makalelerimizi okumak için blog sayfamızı takipte kalın

Yorum Yapın

Your email address will not be published.