Son Yazılar

Bolu Mantısı Nedir?

Bolu Mantısı Nedir? Mantı, her şehrimizde farklı tekniklerle üretilen doyurucu bir yemektir. Şehrinin adı ile ünlenmiş mantı çeşitlerinden biri de Bolu Mantısı dır. Kayseri’de, Sinop’ta olduğu gibi Bolu’da da yöresel mantı lezzetlerimiz bulunuyor. Bolu Mantısı yapı itibariyle Kayseri ve Sinop mantılarının karması konumunda bulunuyor. Hamuru, Kayseri Mantısı gibi açılıp büyük büyük ve üçgen şeklinde katlanıyor. Ancak üstüne kesinlikle sos dökülmüyor. Bunun yerine Sinop Mantısından alışık olduğumuz tarzda; tereyağında kavurup ceviz ve keş dökülmesi ile servis ediliyor. Sinop Mantısına bazı bölgelerde “Keş Mantısı” da denir. Keş; Anadolu’nun birçok yöresinde üretilen peynire verilen addır. Bolu Mantısının en farklı özelliklerinden biri bu peynirle servis edilmesidir. Bu sebeple “Keş Mantısı” diye telaffuz edildiği de olmaktadır.

Keş, genelde süzme yoğurt ile hazırlanan, sert bir peynirdir. Çökeleğin daha yuvarlak, kalıplı, tuzlu ve katı halidir. Yapımında uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için yoğun miktarda tuz kullanılmıştır. Keş, kısaca yoğurdun kurutulmuş formudur. Bolu Mantısını popülerleşmesini sağlayan önemli bir etkendir. Peki, Bolu Mantısı nasıl hazırlanır? İçeriğinde neler var?

Bolu Mantısının İçinde Başka Neler Var?

Bolu Mantısı da Türkiye’deki çoğu mantı gibi etli mantı çeşitlerinden biridir. Hamuru daha büyük katlandığı için içerisine daha büyük kıymalar koyabilirsiniz. Tereyağında kavrulmuş ceviz ve keş ile servis edildiğinden bahsetmiştik. Bunlara ek olarak hazırlanırken bolca sarımsak, mantar ve limon suyu kullanılır. Orijinalinde üzerine pul biber ve karabiber de serpilir. Ancak sevmiyorsanız eklemek zorunda değilsiniz. En büyük detaylardan biri de üzerine kesinlikle salça veya biber sosu dökülmemesidir. Bolu Mantısını diğer mantılardan ayıran temel fark sos dökülmemesidir.

Hazırlama Aşaması

istanbul mantı

Aslında Bolu Mantısının hazırlanma aşaması diğerlerinden pek de farklı değildir. Biz yine de adım adım aktaralım. Öncelikle hamurunuzu kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurmanız gerekiyor. Hamuru yumurta büyüklüğünde bezeler yapıp nemli bez altında yarım saat kadar bekletin.

Hamurunuz beklerken iç harcı hazırlayabilirsiniz. Mantarları temizleyerek limonlu suda yumuşayana kadar haşlayın. Haşlandıktan sonra süzgeçle alın ve suyu süzdürün. Mantarları küçük küçük doğrayarak bir kaseye koyun.Küp doğranmış soğan,tuz ve karabiber ekleyerek iyice karıştırın. İç harcınız, hazır bir köşede beklemeye bırakabilirsiniz

Sıra hamurda! Bezeleri  unlanmış bir tezgahta incecik açın. İncecik hamurunuzu kareler halinde kesin. Göz kararı, hazırladığınız iç harcı ortalarına koyun ve kare hamurları üçgen şekilde kapatın. Kenarlarına basarak yapıştırın. Aynı işlemi tekrarlayarak mantılarınızı bir kapta toplayın.

Son olarak mantı hamurlarını tencereye atarak yumuşayana kadar haşlayın. Mantının üzerine tereyağında kavurarak hazırladığınız cevizi dökün ve Keş peyniri eşliğinde servise hazırlayın.

Bolu Mantısı Diğer Mantılardan Daha mı Ağır?

Bolu mantısı diğer mantılardan farklı olarak peynirle servis edildiği ve sos kullanılmadığı için kullanıcılar tarafından daha ağır olduğu düşüncesine kapılabiliyor. Ancak Bolu Mantısı sanıldığı kadar ağır değildir. İçindeki ceviz mantıyı hafifletmekte ve kimilerine göre bolu mantısı diğer mantılardan daha hafiftir.

Ağır ya da Hafif olması tartışılır ancak Bolu Mantısı geleneksel lezzetlerimizden biridir ve afiyetle yenmektedir. Hem tadı hem de servisi ile kullanıcıların sıkça terci ettiği Bolu Mantısına Asiya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mantı tüm dünyanın yüzyıllardır afiyetle yediği doyurucu bir yemektir. Kabul etmek gerekir ki Türk mantılarının tadı bambaşkadır. Türk mantıları hazırlanışı diğer yemeklerden daha zor ve zahmetli olsa da lezzeti ile tüm yorgunluğu unutturmaktadır.

Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı mantılardan yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Ümraniye Mantı, Üsküdar Mantı, Kadıköy Mantı, İstanbul Anadolu Mantı için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da Mantı yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda Bolu Mantısı Nedir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.