Son Yazılar

Diyetisyenlerin Tavsiyesi: Kepekli Undan Mantı

Diyetisyenlerin Tavsiyesi: Kepekli Undan Mantı… Mantı, Türk mutfağının önemli bir ürünüdür ve hemen hemen herkes mantıyı severek tüketir. Yedikçe yenilesi gelen nadir yemeklerden biridir mantı. Ancak kilo alma korkusu ve mantının zor hazırlanması sebebiyle genellikle mantıyı her gün yiyemeyiz. Geleneksel Kayseri Mantısının ortalama kalori değeri 300gr dır. Bu miktar, mantı severlerin kilo kaygısı sebebiyle mantıdan uzaklaşmasına sebep oluyor. Bugün bu yazımızda mantının tadını değiştirmeden ve kilo almadan mantı alma yollarını inceleyeceğiz. Hazırsanız Diyetisyenlerin Tavsiyesi: Kepekli Undan Mantı nedir? inceleyelim.

Öncelikle Mantı, atalarımızın yüzyıllardır tükettiği, hamur ile üretilen doyurucu bir yemektir. Yani mantının kalori değerine bakıp gözünüzü korkutmayın. Mantı insanı uzun süre tok tutan bir yiyecektir. Yine de Sağlıklı bir mantı çeşidi arıyorsanız Kepekli Undan Mantı tam aradığınız türden. Peki, Nedir bu Kepekli Undan Mantı?

Kepekli Undan Mantı

istanbul anadolu mantı

Yazımıza başlamadan önce şunu belirtmeliyiz ki Kepekli undan mantı ile geleneksel mantı arasında çok büyük bir kalori farkı yoktur. Ancak siz sağlıklı beslenmenize önem veriyorsanız veya vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyorsanız Kepekli Undan Mantı diğer mantı çeşitlerine göre çok daha fazla vitamin be mineral içerir. Kepekli Undan Mantının temel farkı, diğer mantılarda kullanılan beyaz undan farklı olarak kepekli un kullanılmasıdır. Aslında bu yabancı olmadığımız bir teknik. Aynı ekmeklerde olduğu gibi mantıda da kepek daha sağlıklıdır. Mantının ana ürünlerini değiştiremeyeceğimiz için kalori miktarında pek bir değişim olmayacaktır. Hamur ve kıyma Kepekli Undan Mantıda da bulunur. Peki, Kepekli Undan Mantı diğerlerine oranla hangi vitamin ve mineralleri daha fazla içeriyor? Yararları neler?

Kepekli Undan Mantı Hangi Vitamin ve Mineralleri İçeriyor?

B Vitamini: Kepekli Undan Mantının en zengin vitamin içeriği B Vitaminidir. Sinir sistemi, beyin, kas, kalp, mide ve bağırsaklardaki komplikasyonları önlemeye yardımcı olur ve vücut direncini oldukça güçlendirir. Vücut direnci düşük olanlar beyaz undan mantı yerine Kepekli undan mantı tüketmeleri diyetisyenler tarafından sıkça önerilmektedir.

Karbonhidrat: Kepekli Undan Mantının içeriğinde diğerlerine oranla daha çok karbonhidrat bulunur. 150 gramlık bir Kepekli Undan Mantıda 200 gramlık beyaz undan mantıya oranla daha çok karbonhidrat bulunur. Bu da az miktardaki Kepekli Undan Mantının daha doyurucu olduğunu göstermektedir. Eşit değerlerde pek kalori farklı olmasa da Kepekli Undan Mantıyı daha az porsiyonlarda tüketerek aynı doygunluğa ulaşabilirsiniz.

Lifler: Kepekli Undan Mantıda sık bulunanlardan biri de lifler dir. Lif içeren yiyeceklerin başında gelir. Lifli gıdalar diyetisyenlerin şiddetle tavsiye ettiği gıdalardır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında etkin rol oynar. Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği lifli gıdalar, diyabet ve kalp hastalıklarının gelişmesini de engeller. Birçok faydası bulunan lif, Kepekli Undan Mantıda da sıkça bulunur.

Kalsiyum: Kalsiyum minerali vücudumuzda en çok bulunan minerallerden biridir. Kalsiyum eksikliğinde eklemlerde şiddetli ağrılar görülür. Bu sebeple sıkça kalsiyum içeren ürünler tüketmeliyiz. Bunlardan biri de Kepekli Undan Mantıdır. Sağlıklı ve dinç vücuda sahip olmak için Kepekli undan mantı tercih edebilirsiniz.

üsküdar mantı

Demir: Demir, kırmızı kan hücrelerinin vücuda oksijen taşımasını sağlayan hemoglobinin kilit bileşenidir. Eksikliği büyük bir hastalıktır. Demir eksikliği görünen hastalara ilaç tedavisine ek olarak kepekli ürünleri tüketmesi önerilir. Bunlardan biri de Kepekli undan mantıdır. Sağlıklı beslenmek için Kepekli undan mantı tercih edebilirsiniz.

Kepekli Undan üretilen mantı beyaz undan üretilen mantıya göre çok daha sağlıklı ve hastalıklara çare bir yiyecektir. Aynı zamanda az miktarda kepekli undan mantı sizi doyurmaya yetecektir. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız kepek undan mantı tercih edebilirsiniz.

Kepekli Undan Mantıyı Nerede Bulabilirim?

Mantı Türk insanının yüzyıllardır afiyetle yediği doyurucu bir yemektir. Kabul etmek gerekir ki hazırlanışı diğer yemeklerden daha zor ve zahmetlidir. Elde yapılan mantının tadı hazır mantılardan çok daha lezzetlidir.

Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı mantılardan yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Ümraniye Mantı, Üsküdar Mantı, Kadıköy Mantı, İstanbul Anadolu Mantı için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da Mantı yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda Diyetisyenlerin Tavsiyesi: Kepekli Undan Mantı nedir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.