Son Yazılar

En Beğenilen Mantı Çeşitleri

En Beğenilen Mantı Çeşitleri Nelerdir? Mantı Türkiye genelinde afiyetle tüketilen geleneksel bir yemektir. Hem doyurucu bir yiyecek olması hem de malzemelerinin kolay bulunabilmesi sebebiyle uzun yıllardır sofralarımızı şenlendirmektedir. Dünyada yüzlerce farklı çeşidi olsa da ülkemizde mantı türlerinin 2 ana malzemesi bulunuyor; Hamur ve kıyma. 2 Ana malzemesinin olmasına aldanmayın! Türkiye’de de onlarca farklı mantı çeşidi bulunmaktadır. Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Piruhi Mantı, Ay Mantısı, Tepsi Mantısı, Mantı Çorbası ülkemizde üretilen mantılara verilebilecek örneklerdir. Bugün bu yazımızda Ülkemizdeki mantı çeşitlerinin detaylı incelemesini gerçekleştireceğiz. Hazırsanız başlayalım. En Beğenilen Mantı Çeşitleri Nelerdir?

Mantı Çeşitleri Nelerdir?

Dünya genelinde inceleyecek olursak mantı çeşitleri say say bitmez. Öyle ki vişneli, peynirli, ton balıklı ve daha birçok malzemeyle üretilen yüzlerce farklı mantı çeşidine rastlayabiliriz. Bugün ülkemizde en beğenilen mantı çeşitleri nelerdir? inceleyeceğiz.

1.) Kayseri Mantısı

kayseri mantısı istanbul

Türkiye’de Mantıdan bahsedeceksek ilk sıraya Kayseri mantısını eklememiz şart. Kayseri mantısı lezzeti ve üretimi ile en ülkemizde beğenilen mantıların başında geliyor. Adını bulunduğu ilden alan bu mantı, Kayseri üzerinden dünyanın yer herine ihraç ediliyor. İstanbul’da Kayseri Mantısı yemek isteyenlerin ise ilk tercih ettiği yer “Asiya Mantı” dır.  Kayseri mantısı, bu noktaya gelene tarihte çok uzun bir yol kat etmiştir. Geleneksel mantı çeşitlerinin öncüsü olan Kayseri mantısının tarihi Osmanlı Devleti’ne kadar dayanıyor. Kayseri Mantısı hakkında detaylı bilgi veren makalemize buradan ulaşabilirsiniz. İstanbul Kayseri Mantısı

2.) Bolu Mantısı

Batı Karadeniz’de bulunan Bolu ilimizin de adı ile ünlenmiş meşhur bir mantı çeşidi bulunmaktadır. Genellikle Karadeniz’de ve Marmara bölgesinde tüketilen bu mantı çeşidi yapı itibariyle Kayseri ve Sinop mantılarının karması konumunda bulunuyor. Onu diğer  mantılardan ayıran en büyük özelliği ceviz ve keş ile servis edilmesidir. Keş, genelde süzme yoğurt ile hazırlanan, sert bir peynirdir. Çökeleğin daha yuvarlak, kalıplı, tuzlu ve katı halidir. Yapımında uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için yoğun miktarda tuz kullanılmıştır. Keş, kısaca yoğurdun kurutulmuş formudur. Bolu Mantısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3.) Saray (Üçgen) Mantısı

Saray Mantısı ülkemizde bilinen en eski ve geleneksel mantı çeşitlerinden biridir. Aslında sadece adından hakkındaki bilgileri öğrenebiliriz. Saray Mantısı denmesinin sebebi Osmanlı Saray mutfağının bir ürünü olmasından kaynaklıdır. Bazı yörelerde Üçgen mantı da denir. Bu da kesim şeklinden kaynaklıdır. Saray (üçgen) mantısının 600 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Saray Mantısı hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

4.) Kafkas Mantısı

istanbul kafkas mantı

Kafkas mantısı Türkiye’de üretilmiş olmasa da sıkça tüketilmektedir. İlk olarak Hazar denizinin batısında Kafkasya bölgesinde ortaya çıkmış ve adını da buradan almıştır. Kafkaslar mantıyı Türklerden önce keşfetmişlerdir. Yapı olarak mantı çeşitleri bizdekilerden farklıdır. Teknik olarak Kafkas mantısı, büyük büyük katlanır ve iç malzemesi normalden daha da dolu olur. Kafkas Mantısının en dikkat çekici özelliği, birbirinden güzel sunum çeşitliliğidir. Belki de sunumu en iyi yapılan mantı çeşididir. Kafkas Mantısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

5.) Kepekli Undan Mantı

Kepekli Undan Mantısı yakın tarihte ortaya çıkmış modern bir mantı çeşididir. Herhangi bir bölgenin ya da yörenin ürünü değildir. Bu mantı çeşidinin üretilmesindeki asıl amaç kilo korkusu yaşayanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin rahatça mantı tüketmesini sağlamaktır. sağlıklı beslenmenize önem veriyorsanız veya vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyorsanız Kepekli Undan Mantı diğer mantı çeşitlerine göre çok daha fazla vitamin be mineral içerir. Kepekli Undan Mantı hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

6.) Tepsi Mantısı

Tepsi Mantısı Kayseri yöresine ait bir başka mantı çeşididir. Kalabalık aileler ve büyük organizasyonlar için ideal bir çeşit olan bu mantı, fırında pişirilerek hazırlanmakta ve çıtır çıtır bir yapıya sahip olmaktadır. Ülkemizde en beğenilen mantı çeşitlerinin başında gelmektedir. Hazırlanışı zor olsa da oldukça lezzetlidir. Hem çıtır çıtır hem sulu olması en ilginç aynı zamanda en beğenilen özelliğidir. Tepsi Mantısı hakkında detaylı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Mantı yüzyıllardır afiyetle yediğimiz bir yemektir. Kabul etmek gerekir ki hazırlanışı diğer yemeklerden daha da zordur. Elde yapılan mantının tadı hazır mantılardan çok daha lezzetlidir.

Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı mantılardan yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul Mantı Çeşitleri için şubelerimize bekliyoruz.

Bu yazımızda En Beğenilen Mantı Çeşitleri Nelerdir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.