Son Yazılar

Ev Yapımı Mantının Püf Noktaları

Ev Yapımı Mantının Püf Noktaları Nelerdir? Mantı herkesin sevdiği ve afiyete yediği ülkemizde ve dünyada popüler yemeklerden biridir. Mantının yapımı zor ve el emeği gerektir. Bazen ne kadar uğraşsak uğraşalım istediğimiz tadı yakalayamayabiliriz. Mantı yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta vardır. Eğer bu önemli detaylara gerekli özeni verirsek ev yapımı ve lezzetli mantıya ulaşabiliriz. Şu tabiri duymuşsunuzdur “Bir kaşığa 40 tane mantı sığmalıdır” Günümüzdeki kaşıklara baktığımızda bu tabir imkansız gibi. İyi bir mantı yapmak için ille de kaşığa 40 tane sığdırmanıza gerek yok. Elinizden geldiğince ufak yapmaya çalışın. Ev yapımı mantı üretmenin çok daha önemli püf noktaları var. Hazırsanız başlayalım.

Ev Yapımı Mantının Püf Noktaları

1.) Hamur

Öncelikle yoğurduğunuz hamurun elinize yapışmaması lazım aynı zamanda mantıyı tutması lazım. Bunun için önce işe un seçmekten başlayın. Kaliteli un kullanmanız yapım aşamasında işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Malzemelerinizi hazırın ve hamurunuzu yoğurmaya başlayın. Kıvama gelmesi için yumruğunuz ile bastıra bastıra yoğurun.  Kıvama geldiğinde oda sıcaklığında dinlendirmeye başlayın. Hamurunuz dinlendikten sonra ince ince açmaya başlayın. Buraya kadar hepimiz biliyoruzdur. Asıl mantı yapımı bu kısımda başlıyor.

2.) İç Malzemesini Hazırlayın

Mantının iç malzemesini hazırlamamız lazım. Mantınız dinlenirken bu işlemi yapabiliriz. Kıyma değil de iç malzemesi dememizin sebebi; mantının her yörede farklılık göstermesidir. Belki mantıyı Türk mutfağının bir ürünü sananlar vardır. Ne yazık ki mantı Türk Mutfağının bir ürünü değildir. Kültürümüzde mantının önemli bir yeri vardır ve yaklaşık olarak 800 yıldır Türklerin tükettiği bir yemektir. Yani demek istediğimiz eğer farklı mutfaklara özgü mantı hazırlayacaksanız iç malzemesini hazırlamaya başlayın. İç harç mantıya asıl tadı veren kısımdır. Bu noktada çok dikkatli olmalıyız. Eğer kıyma ile iç malzemeyi hazırlayacaksanız malzemeleri bir kaba doldurun ve iyice yoğurun.

3.) Kesme ve Katlama

Mantıyı iyi kesmek lezzetini değiştirmeyecektir ancak görsel bütünlük olarak önemli bir etkisi vardır. Mantıyı hizalı bir şekilde kare kare kesin. Bunun için mantı keseceği de kullanabilirsiniz. Eğer mantı kesmek için özel bıçağınız yoksa düz bir hizada sıra sıra açtığınız hamuru kesin. Ardından aynı işlemi enine göre yapın. Sonuç olarak kare kare kestiğiniz hamurun tam ortasına kıymayı koyun ve kapatın. Ortalamak bu noktada çok önemlidir çünkü lezzet açısından tam ortada olması gerekmektedir.

4.) Pişirme

Pişirme işlemine geçmeden önce mantılarımızı haşlamak gerekmektedir. Kaynar su dolu geniş bir tencere kullanmayı tercih edin. Suyun fazla olmasına dikkat edin. Haşlama işlemi 6-8 dakika sürmelidir. Haşladığınız mantıların suyunu bir kevgir yardımıyla süzüldükten sonra servise hazır hale gelecektir. Ama servisten önce bir işimiz daha var!

5.) Sos

Mantının belkide en önemli noktası piştikten sonra başlıyor. Mantılar tencerede bir köşede dursun bir tava alın yanınıza. Öncelikle hangi sosu hazırlayacağınıza karar verin. Domates sosu mu? Kırmızı biberli yağ mı? yoksa Sarımsaklı yoğurt mı? seçim sizin! Örneğin; Domates Sosu için Domatesleri rendeliyoruz. Bir tavada rendelenmiş domatesleri 1 yemek kaşığı sıvı yağ, domates salçası ile karıştırıp sosumuzu 15 dakika pişiriyoruz. Sarımsakları soyup isteğe göre doğrayın veya havanda ezin. Hazırladığınız sarımsakları pişmekte olan sosa  kuru nane ile birlikte atıp karıştırıyoruz ve Sosumuz hazır. Sosu mantıya döküp servis edebilirsiniz.

Eğer mantı yapmak için vaktiniz yoksa Asiya Mantıyı ziyaret edebilirsiniz. Makalelerin devamı için blog sayfamızı takipte kalabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.