Son Yazılar

İstanbul Kalem Böreği Nedir?

İstanbul Kalem Böreği Nedir? Kalem böreği ülkemizde ve dünyada sıkça tüketilen börek çeşitlerinden biridir. En dikkat çeken yanı çıtır çıtır ve kalem şeklinde olmasıdır. Sade ya da farklı iç malzemeleri ile tüketilebilen Kalem Böreği, neredeyse çoğu ülkede popüler bir börek çeşididir. İç malzemesinde sık kullanılan malzemeler başlıca şu şekildedir; Kaşar, Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri ve Patates. Bunların haricinde farklı malzemeler ile üretildiği de olmuştur. Ancak orijinali Kaşar peyniri ile üretilen Kalem Börekleridir. Kalem böreğinin ülkemizde veya dünyada ilk olarak ne zaman ve nerede üretildiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Zaten kalem böreğinin yöreden yöreye birçok farklı ismi bulunuyor. Ülkemizde Kalem Böreğinin en sık kullanıldığı isim “Sigara Böreği” dir. Günümüzde hala bu isim kullanılmaktadır. Ancak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kararıyla bu isim artık medya ve işletmelerde pek tercih edilmemektedir. Bu sebeple bu yazımızda Kalem Böreği ismini kullanacağız. Peki, İstanbul Kalem Böreği Nedir? gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kalem Böreği Nedir?

kalem böreği

Kalem Böreği hem kahvaltıda hem çay saatlerinde hem de yemeklerin yanında yenebilen leziz bir börek çeşididir. Kızartılarak hazırlanması, içinin yumuşak dışının çıtır olmasını sağlamaktadır. Kesinlikle sıcakken yenmesi gereken bir börektir. Soğuduğunda içinin yumuşaklığını kaybederek katılaşır, Çıtır kıvamını kaybederek de kurur. Yani kısacası soğuduğunda tüm pozitif özelliklerini yitirir. Bu sebeple böreği hazırlarken kişi sayısına dikkat edilmelidir. İsterseniz şimdi de Kalem böreğinin malzemelerini ve hazırlanışını inceleyelim.

Kalem Böreği Malzemeler

Börek için,

  • 1 Paket üçgen yufka (Paket olarak bulamadıysanız üç büyük yufkayı 24 eş üçgen parçaya bölebilirsiniz)

İç Malzemesi için,

  • 150 Gr rendelenmiş kaşar peyniri
  • 5-6 dal maydanoz (isteğe göre değiştirilebilir.)

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • İsteğe göre kırmızı biber
  • 1 Adet yumurta (daha iyi kızarması için istenmiyorsa konmasına gerek yok)

 

Hazırlanışı

sigara böreği

Öncelikle sıcak ve boş bir kaba tereyağını ekleyin. Katı kıvamda ise biraz çatalla ezin ardından karabiberi, kırmızıbiberi ve kaşar peynirlerini ekleyerek hızlıca karıştırın.

Sonrasında üçgen haldeki yufkaları iki kat üst üste getirin boş bir zemin üzerine serin. Yufkaların aralarına ve üstüne fırça yardımı ile tereyağı sürün.

Yufkalara eşit olarak iç malzeme ekleyin.

Yufkaları ince ince rulolar halinde katlayın. Uçlarına margarin sürerek birbirine yapıştırın

Rulo halindeki yufkaların üzerine fırça yardımı ile margarin sürün (eğer daha çok kızarsın istiyorsanız yumurta da sürebilirsiniz).

180 derecede 20-25 dakika kadar pişirin. Kızardığını gördüğünüz zaman fırından çıkarın.

Kalem börekleriniz servise hazır!

 Kalem Böreğinin Besin Değerleri Nasıl?

Kalem Böreği diğer börek türlerine ve yiyeceklere göre daha hafif bir yiyecektir. Besin değerleri oldukça dengelidir. Fazla kalorisi bulunmaz. Bu sayede sık sık gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kalem böreğinin bir porsiyonu 100 gramdır. 100 Gramlık bir kalem böreğinde yaklaşık olarak 201 Kalori kcal değeri bulunmaktadır. Beslenme özeti olarak 100 gramında 3,2 g yağ, 46.7 g karbonhidrat, 5.6 gr protein bulunmaktadır.

Sağlıksal olarak herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Bazı diyetisyenlerin de önerdiği kalem böreği, sağlıksal olarak bir risk oluşturmayan yiyecektir.

Kalem Böreği teknik açısından zor bir yemektir. En beğenilen börek türlerinden Kalem Böreğine Asiya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Börek tüm dünyada yüzyıllardır afiyetle tüketilen bir ara sıcaktır. Kabul etmek gerekir ki ülkemizde hazırlanan böreklerin tadı bambaşkadır. Türk böreklerinin hazırlanışı zor ve zahmetli olsa da lezzeti ile tüm yorgunluğu unutturmaktadır.

Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı Kalem Böreklerinden yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Ümraniye Kalem Böreği, Üsküdar Kalem Böreği, Kadıköy Kalem Böreği ve İstanbul Kalem Böreği için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Kalem Böreği, Yaprak Sarma, Paçanga Böreği veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da Mantı ve geleneksel  yemeklerimizi yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda İstanbul Kalem Böreği Nedir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.