Son Yazılar

İstanbul Kayseri Mantısı Çeşitleri

İstanbul Kayseri Mantısı Çeşitleri Nelerdir? Kayseri Mantısı, ülkemizde mantı üretiminin en sık yapıldığı yerlerin başında gelir. Uzun yıllardır Mantı üretimi ile uğraşan ve bu uğraşın sonucunda dünya çapında popüler hale gelen Kayseri’nin sadece bir mantı çeşidi yoktur. Kayseri Mantısı denildiği zaman çoğumuzun aklına; yoğurt, kıyma ve hamurun birleşmesi ile yapılan geleneksel mantı çeşidi gelir. Çünkü en popüleri o! Evet, Kayseri’nin en popüler mantısı “Kayseri Mantısı” olarak adlandırılan o meşhur mantıdır. Ancak bu durum Kayseri’de başka mantının yapılmadığı anlamına gelmiyor. Bugün bu yazımızda Kayseri Mantısı Çeşitleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Hazırsanız başlayalım. İstanbul Kayseri Mantısı Çeşitleri Nelerdir?

Kayseri Mantısı Çeşitleri

Mantı temel olarak aynı ürünlerin kullanılması ile üretilmektedir. Bu ürünlerin başında hamur ve kıyma gelir. Ülkemizde bu iki ana malzemeye ek olarak yoğurt da diyebiliriz. Ülkemizde çoğu mantıda yoğurt kullanılmaktadır. Peki bir mantının diğerinden farklı çeşitte olması için ne gereklidir?

Eğer sadece bir sos, bir baklagil ya da sadece kesim tekniği ile farklı çeşit mantılar oluşturulabilseydi, sadece Kayseri’de binlerce çeşit mantı olurdu. Bir mantının diğerlerinden farklı çeşitte olması için tekniği ve en önemli lezzeti farklılık göstermelidir. Kesme-pişirme teknikleri veya malzemeler benzerlik gösterebilir. Hazırsanız Kayseri’nin en popüler mantı çeşitlerini incelemeye başlayalım.

Geleneksel Kayseri Mantısı

Geleneksel Kayseri Mantısı, hepimizin bildiği sadece Türkiye’de değil dünyada da afiyetle yenen popüler bir mantı çeşididir. Efsanelere göre bir kaşığa 40 tane sığması gereken mantıdır. Geleneksel Kayseri Mantısı; yoğurt, hamur ve kıyma ana malzemeleri ile üretilmektedir. Türkiye’nin en çok tüketilen mantı çeşitlerinin başında gelmektedir. Hem sıcak hem soğuk tüketilebilmesi sebebiyle her damak zevkine uygun yapıdadır. Bu durum Geleneksel Kayseri Mantısını herkesin sevmesine ve popülerleşmesine olanak sağlamıştır. Bu duruma benzer olarak farklı sos seçenekleri de Kayseri Mantısının popülerliğini korumasına olanak sağlamaktadır. Domates sosu ve biber sosu bu mantıda en çok tercih edilen soslardan dır. Herkesin beğendiği  Geleneksel Kayseri Mantısı, Türk mutfağında uzun yıllardır tüketilmektedir. Adını yöresinden alan bu mantı uzun yıllar sofralarımızı şenlendireceğe benziyor.

Şebit Mantısı (Yağlama, Kayseri Yağlaması)

istanbul kayseri mantısı

Birçok farklı şekilde telaffuz edilebilen Kayseri Yağlaması, Geleneksel Kayseri Mantısından sonra en çok tüketilen ve en çok ticareti yapılan mantı çeşitlerinden biridir. Yine de geleneksel Kayseri Mantısı kadar popüler olamamıştır. Bunun başlıca sebebi; Geleneksel Kayseri Mantısı herkese hitap ederken, Şebit mantısının bunun aksi yönde olmadır. Kayseri Yağlaması adından da anlaşılacağı üzre bol bol yağ ile üretilmektedir. Dolayısıyla sağlık sorunları olanlar ve fazla yağlı yiyemeyen insanlar Şebit Mantısını tüketememektedir. Bu Şebit mantısının bir dezavantajıdır. Kayseri Mantısının benzer yapıda herhangi bir dezavantajı yoktur. Bu sebeple daha popüler olan taraf doğal olarak Geleneksel Kayseri Mantısı dır. Kayseri Yağlaması nın detaylarına gelecek olursak, lavaşları kat kat dizip her kata iç malzemesini ekledikten sonra dört eşit parçaya kesilerek yenen enfes bir yemektir.

Mantı Çorbası

Görünüm olarak Analı Kızlı Çorbaya benzeyen Mantı çorbası, Kayseri’nin bir başka lezzetidir. Mantıyı sulu olarak tüketmeyi sevenlerin gözdesi Mantı Çorbasıdır. İçerisindeki baharatlar mantıya lezzet katmaktadır. Çorba olarak tercih edildiğinde  ağır gelebilir. Ancak kalori miktarı olarak Kayseri Mantısı ile karşılaştırıldığında neredeyse aralarında 100 kalori fark vardır. Mantı çorbası ortalama 180 kalori civarındadır. Mantı çorbasını çorbadan ziyade yemek olarak kullanacaksanız içerisine fazladan nohut atabilir ve küp küp patates doğrayarak bir ana yemeğe dönüştürebilirsiniz.

Yağ Mantısı

kayseri mantısı

Kayseri’nin benzersiz lezzetlerinden biri de Yağ mantısıdır. Bu yöreye ait kızartılarak pişirilen nadir mantı çeşitlerinden biridir. Çıtır çıtır yenmesi sebebiyle çok fazla seveni bulunmaktadır. Adının Yağ Mantısı olmasının sebebi içerisinde çok fazla yağ bulunmasından değil Yağda kızartılarak servis edilmesinden kaynaklıdır. Bu mantı çeşidinde yanlış anlaşılmalar sık yaşanmaktadır.  Yapı olarak diğer mantı çeşitlerinden büyüktür. Üzerine yoğurt dökülerek de servis edilir. Ancak genellikle yoğurt üstüne dökülmez yanında servis edilir.

Kayseri Mantılarından en popülerlerini anlatmaya çalıştık. Kayseri yöresi Mantı üretimi ve ticareti hakkında çığır açmış bir şehirdir. Peki İstanbul’da Kayseri Mantıları nerede yenir?

İstanbul Kayseri Mantısı Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı mantılardan yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Ümraniye Mantı, Üsküdar Mantı, Kadıköy Mantı, İstanbul Kayseri Mantı için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da Mantı yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda İstanbul Kayseri Mantısı Çeşitleri Nelerdir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.