Son Yazılar

İstanbul Paçanga Böreği Nedir?

İstanbul Paçanga Böreği Nedir? Paçanga böreği; iç malzemeleri, kaşar peyniri, pastırma, domates ve maydanozdan oluşan bir tür yufka böreğidir. Ülkemizde ve dünyada sıkça tüketilen Paçanga böreğinin kökeni, pek de uzaklarda değildir.  Sözlükte “pastırmalı ve peynirli bir tür börek” olarak 1983 yılında adlandırılmıştır. Paçanga Böreğinin tarihi, yaklaşık olarak 1960’lı yıllara kadar dayanmaktadır. Rivayetlere göre 1960’lı yıllarda ünlü bir  Küba müziği ve dansı olan Pachanga dan adını almıştır. Ancak bu bilgi kesin olarak doğrulanmamıştır. Bugün bu yazımızda Paçanga Böreğinin Tarihçesi, yapılışı ve püf noktaları hakkında bilgiler vereceğiz. Hazırsanız başlayalım. İstanbul Paçanga Böreği Nedir?

Paçanga Böreği Nedir?

Paçanga böreği tüm dünyada afiyetle yenilen bir tür yufka böreğidir. Özellikle iç malzemesi, Paçanga böreğinin dikkat çekmesinde etkin rol oynar. Standartların dışında olarak ,iç malzemesinde pastırma kullanmaktadır. Bu durum hem farklılık hem de yeni lezzetler açısından Paçanga böreğinin, tüm dünyaya adını duyurmasını sağlamıştır. Kökeni ve adının anlamı hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz, elimizde sadece rivayetler var. Bu rivayetlere göre; Kırgız yemeği olduğu, Balkanlardan çıktığı veya Küba yemeği olduğu söylenmektedir. Ancak tekrar belirtelim, bunlar sadece iddia…

Ülkemizde en çok ünlendiği şehir, tahmin edebileceğimiz üzre Kayseri dir. Kayseri’de pastırma üretimi de tüketimi de oldukça yaygındır. Hal böyle olunca pastırmalı börek çeşidi olan Paçanga Böreği, Kayseri’de oldukça ünlenmiştir. Her ne kadar popüler bir börek çeşidi olsa da, malzemeleri normal böreklerden farklı olduğu için karıştırabiliyoruz. Hemen malzemelerini incelemeye geçelim.

Paçanga Böreğinin Malzemeleri Nelerdir?

İstanbul Paçanga Böreği

Öncelikle belirtelim ki Paçanga böreği büyük olduğu için 4 kişilik değil de 4 adetlik olarak malzemelerini vereceğiz. Fazla fazla yapmak istiyorsanız malzemeleri daha çok alabilirsiniz.

4 Adetlik Malzemeler

  • 1 Adet Yufka
  • 4 Adet Büyük Dilim Pastırma
  • 5 yemek kaşığı kaşar peynir (rendelenmiş) / farklı bir peynir de kullanabilirsiniz
  • 1 Adet Yeşil Biber
  • Adet Domates
  • Sıvı yağ

Ek Malzemeler: Börekler için kullandığınız & beğendiğiniz ek malzemeler varsa ekleyebilirsiniz. Örneğin Paçanga böreği galeta unu ile pişirebilir ya da iç malzemenin üzerine baharat ekleyebilirsiniz.

Paçanga Böreği Nasıl Hazırlanır?

Sizin için Paçanga Böreğinin hazırlanma aşamasını adım adım hazırladık. Sizde Paçanga böreğinizi bu adımları inceleyerek hazırlayabilirsiniz:

1.) Yufkaları üst üste serdikten sonra dört eşit parçaya bölün ve  sekiz eşit, üçgen yufka parçası elde edin.

2.) Biberi küçük küçük doğrayın. Ardından domatesin çekirdeklerini çıkarın. Bu nokta önemli aksi taktirde domates böreği sulu kısmını aktaracaktır.

3.) Kabuğunu soyduğunuz ve çekirdekleri çıkardığınız domatesleri küçük küpler halinde doğrayın.

4.) Pastırmayı küçük parçalar halinde kesin.

5.) Boş bir kasede iç malzemeler olan; domates, kaşar peyniri, yeşil biber ve pastırmayı ekleyip iyice karıştırın.

6.) Önceden hazırladığımız üçgen yufka parçalarını düz bir zeminde açın.

7.) Kasede karıştırdığımız iç malzemeleri her bir parçaya eşit olacak şekilde (1-2 kaşık kadar) üçgen kısımdan geniş kısıma doğru yavaşça yerleştirin.

8.) Kenarlardan katladıktan sonra rulo şeklinde sarın. Yufkanın ucunu su ile ıslatıp kapatın.

9.) Hazırlama aşaması bitti, şimdi sıra kızartmakta. Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Sardığınız börekleri kızgın yağda kızartın.

10.) Kızardıktan sonra böreklerinizi tabaklara yerleştirin. Yağı akmaması için öncesinde tabağa bir peçete yerleştirin ki yağını çeksin. Birkaç dakika peçetede beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

Paçanga Böreği Kalori Besin Değerleri

Üsküdar Paçanga Böreği

Paçanga böreği oldukça doyurucu bir yiyecektir. Paçanga Böreğinin 100 gramında 371 kcal kalori değeri bulunmaktadır. 1 Porsiyonu (orta) yaklaşık olarak 136 grama denk gelmektedir. 136 Gramında ise 504 kcal Kalori değeri mevcuttur. Paçanga böreği besin değeri açısından oldukça zengindir. İçerisinde Bolca protein ve karbonhidrat bulundurmaktadır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Paçanga Böreği Türkiye de ve dünyada afiyetle tüketilen bir börek çeşididir. Hazırlanışı yöresel böreklerimizden biraz farklı olsa da lezzetiyle bizi kendine çekmektedir.

Eğer zamanınız yoksa ince teknikleriyle ev yapımı lezzetli Paçanga Böreği yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Üsküdar Paçanga Böreği, İstanbul Paçanga Böreği, Mantı, Üsküdar Mantı, Kadıköy Mantı, İstanbul Anadolu Mantı için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz; Paçanga Böreği,  Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da sarma yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda İstanbul Paçanga Böreği Nedir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.