Son Yazılar

Kafkas Mantısı Nedir?

Kafkas Mantısı Nedir? Kafkas Mantısı Türklerin geleneksel mantı çeşitlerinden uzak olup tarihi çok eskiye dayanan bir mantı çeşididir. İlk olarak Hazar denizinin batısında Kafkasya bölgesinde ortaya çıkmış ve adını da buradan almıştır. Kafkaslar mantıyı Türklerden önce keşfetmişlerdir. Onlara göre mantı bizimkinden epey farklıdır. Hem görünüm hem de içerik olarak geleneksel mantı çeşitlerimizden uzak bir yapısı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak servis aşamasında yoğurt ve sirkeli su ile servis edilir. Dilerseniz Kafkas mantısı nedir? detaylıca inceleyelim.

Kafkas Mantısı Nedir?

Kafkas Mantısı kendi yöresinde Hingel, Haluj, Hınkal, Kruze adlarıyla da bilinir. Kendi içinde birkaç farklı türü de bulunmaktadır. Teknik olarak uzak olduğumuz Kafkas mantısı, büyük büyük katlanır ve iç malzemesi normalden daha da dolu olur. Kafkas Mantısının en dikkat çekici özelliği, birbirinden güzel sunum çeşitliliğidir. Belki de sunumu en iyi yapılan mantı çeşididir. Kafkas mantısının büyük bir avantajı bulunuyor. Pişirme tekniği konusunda alternatifleriniz çok geniş. İster kızartma ister haşlama tekniği ile üretilebiliyor. Dilerseniz şimdi de Kafkas Mantısının Malzemeleri Neler? inceleyelim.

Kafkas Mantısının Malzemeleri

Kafkas Mantısı

Hamuru için: Kafkas mantısının hamuru, diğer hamurlardan farksız bir biçimde hazırlanmaktadır. Hamur için ihtiyacımız olanlar; 2 Su bardağı su, 5 Su bardağı un, 2 Adet yumurta ve 1.5 Tatlı kaşığı tuzdur.

İç Malzemesi için: Kafkas Mantısı büyük büyük katlanarak hazırlandığı için malzemelerimiz biraz daha fazla olmalı. Bunun için; 400 gr. dana kıyma, 1 Adet büyük boy soğan, belirlenen miktarda maydanoz, karabiber, kırmızı biber, tuz ve isteğe göre diğer baharatlar.

Sos için: 2 Yemek kaşığı tereyağı, bir miktar domates rendesi ve belirlenen miktarda sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurt.

Malzemelere bakacak olursak, Kafkas Mantısı pek de yabancı görünmüyor değil mi? Ancak fotoğraflarda neden bu kadar farklı görünüyordu? Aslında bakarsak her şey bundan sonra başlanıyor. Kafkas mantısının hazırlanma tekniği bizim mutfağımıza göre çok farklı. Şimdi de Kafkas mantısı nasıl hazırlanıyor görelim…

Kafkas Mantısı Nasıl Hazırlanır?

Kafkas Mantısı alışık olmadığımız bir mantı çeşidi olduğu için bu noktada detaylıca ve adım adım nasıl hazırlandığını anlatacağız.

1.) Öncelikle iç malzemesini hazırlayalım. Soğanı ve maydanozu, küçük küçük doğrayın. Ardından tüm iç malzemeleri bir kaba koyup iyice yoğurun. İç malzemeyi hazırladıktan sonra kabı bir köşede bekletin.

2.) Sıra hamurumuzda. Hamur malzemelerini başka bir kaba alıp sert kıvama gelene kadar yoğurun.

3.) Hamuru boş bir zemine yerleştirin ardından 4 parçaya bölün. Her parçayı, iki yufka kalınlığında açın. Yufkaları, bir su bardağı kullanarak kesin.

4.) Her parçanın ortasına iç harçtan bir tatlı kaşığı kadar (isteğe göre daha fazla da olabilir) koyun.

5.) Daha sonra hamurun alt kısmını içe doğru hafifçe katlayın. Kenar kısımları sağlı sollu içe doğru kıvırın. Son kısmı, elinizle bastırarak kapatın. Aynı işlemi tüm mantı çeşitlerine göre tekrar ettirin.

6.) Kaynayan tuzlu suya mantılarımızı atın ve haşlayın. Süzgeçle mantıları sudan çıkartıp servis tabağına alın.

7.) Sos malzemelerimizi bir tavaya alıp kızana kadar karıştırıyoruz. Üzerine, istediğiniz gibi sadece kızdırılmış tereyağı ya da domatesli sos da dökebilirsiniz.

8.) Kafkas Mantımız servise hazır. Üzerine sosu döküp, sunum yapabilirsiniz.

 

Kafkas Mantısı Kızartma Tekniği

istanbul kafkas mantı

Kafkas mantısının tek bir teknikle hazırlanmadığından bahsetmiştik. Yukarıda haşlama tekniğini anlattık. Ancak Kafkas mantısı kızartma tekniği ile de hazırlanmaktadır. Üstelik bu teknik oldukça popülerdir. Katladığımız mantıları fırına atarak Kafkas mantısı kızartmasını yiyebiliriz. Çıtır çıtır mantı severler için Kafkas mantısı fırına atarak da hazırlanabilir.

Kafkas hem teknik hem hazırlanış bakımından zor ve farklı bir yemektir. Kafkasların yüzyıllardır afiyetle yediği Kafkas Mantısına Asiya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mantı tüm dünyanın yüzyıllardır afiyetle yediği doyurucu bir yemektir. Kabul etmek gerekir ki Türk mantılarının tadı bambaşkadır. Türk mantıları hazırlanışı diğer yemeklerden daha zor ve zahmetli olsa da lezzeti ile tüm yorgunluğu unutturmaktadır.

Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı mantılardan yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Ümraniye Mantı, Üsküdar Mantı, Kadıköy Mantı, İstanbul Anadolu Mantı için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da Mantı yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda Kafkas Mantısı Nedir? Ümraniye Mantı bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.