Son Yazılar

Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi Kayseri Mantısı

Ramazan Aylarının Vazgeçilmezi Kayseri Mantısı İstanbul… Ramazan ayı her yıl, evlerimizi şenlendiriyor ve bereketli iftar sofralarını da beraberinde getiriyor. En sevilen geleneksel yiyeceklerin tüketildiği bu sofralarda, Kayseri Mantısının yeri bambaşkadır. Hem iftar hem de sahur sofralarında tüketilebilen Kayseri Mantısı, her ramazanda olduğu gibi bu yıl da en çok hazırlanan yemeklerden biri. Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak kalabalık iftar sofralarına oturamıyoruz. Pandemi salgınının en kısa sürede bitmesi dileğiyle.. Peki, Kayseri Mantısı ramazanda nasıl hazırlanır? Ne zaman pişirmeliyiz? Mantı ana yemek mi ara sıcak mı? Bugün sizlerle birlikte merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız. Hazırsanız başlayalım.

Mantı Yemek midir Ara Sıcak mı?

Mantı ilk çıktığı zamanlardan Fatih Sultan Mehmet dönemi sonrasına kadar teknik bir yemek olarak kabul edilse de günümüzde mantı, yemek olarak kabul edilmektedir. Tabii mantının çorba ve bazı uzak doğu ülkelerinde tatlı olan çeşitleri var. Bu mantılar bahsi geçen yemeğin dışındadır. Kayseri Mantısını ana yemek olarak menümüze koyduğumuzda, yanında servis edeceğimiz yemeklere de dikkat etmeliyiz. Çünkü mantı yoğurtlu ve bazen soğuk bazen sıcak yenen bir yemek olduğu için diğer yemeklerle pek uyum sağlayamaz. Dilerseniz şimdi de Kayseri Mantılı iftar menümüzü inceleyelim.

Kayseri Mantısı ile Birlikte Ne Yenir?

Ramazan Sofralarında en zor verilen kararlardan biri de Kayseri Mantısı ile birlikte ne hazırlanması gerektiği sorusudur. Normalde Mantı yemek istediğimizde yanında pek bir şey aramayız ancak iftar sofrasında işler değişiyor. Öncelikle başlangıç için salçanın ağırlıklı olduğu çorbaları tercih edebilirsiniz. Bunlar; Domates çorbası, mercimek çorbası, şehriye çorbası veya ipek çorbası gibi başlangıçlar tercih edilebilir. Salça yani domatesin yoğurt ile uyumunu hepimiz biliriz. Bunu kullanarak iftar menümüzü güzelleştirebiliriz. Ardından ara sıcak ve salata için malzemesinde patlıcan ve patates bulunan ürünleri tercih etmemiz doğru olacaktır. Çünkü mantı ile birlikte ağır yiyecek tüketmek doğru olmayacaktır. Bu sebeple midemizi rahatlatacak bir patates ya da patlıcan salatası ile mücver veya fırında patates ara sıcak ile salata için iyi bir tercih olacaktır. Tatlıda sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. İftar menülerinde mümkün olduğunca ağır şerbetli tatlılardan kaçının. Bir muhallebi, keşkül ya da sütlaç bu menü için ideal tatlı olacaktır. Peki, Kayseri Mantısının iftarda tüketilmesi doğru mu? Kayseri Mantısı İstanbul sağlığa zararlı mı?

Kayseri Mantısı İftar Sofralarında Tüketilebilir mi?

kayseri mantısı istanbul

Ramazan aylarında mümkün olduğunca hafif yiyecekleri tüketmek sağlığımız için önemlidir. Peki, Kayseri Mantısı bu yiyecekler arasında yer alıyor mu? Kayseri mantısı iftarda tüketilebilir mi?

Her şeyden önce Kayseri Mantısı, doyurucu bir yemektir. Yüzyıllardır tüketilmesinin en önemli sebeplerinden biri de budur. Kayseri Mantısının 1 porsiyonu= yaklaşık 130 gr= 200-250 kaloridir. Aynı miktardaki pirinç pilavı için bu değer= 380 kalori, bulgur pilavı= 250 kalori, 1 ekmek =264 kalori, makarna= 150 kalori, patates yemeği= 193 kaloridir. Görüneceği üzere sıkça tükettiğimiz besinlerin kalori değeri mantıdan çok daha fazla. Kaldı ki mantı, pilavın aksine haftada birkaç kez yenen bir yiyecek değil. Hazırlanması kolay olmadığı için istesek bile mantıyı çok fazla tüketemiyoruz. Yani mantı, hem besin değerleri olarak hem de doyuruculuğu bakımından rahatlıkla tercih edebileceğimiz bir yiyecektir.

Kayseri Mantısının İçerisinde Neler var?

Çoğumuzun bileceği üzere Kayseri Mantısı, Türk Mantı Kültürüne bağlı bir yemektir. Yani içerisinde alışık olmadığımız ürünler bulunmuyor. Yine de sıralayacak olursak: dana eti kıyma, hamur, domates salçası, yoğurt, kırmızıbiber, karabiber gibi baharatlar ve son olarak isteğe göre sarımsak. Bu ürünlerin birleşmesi ile Eşsiz Kayseri Mantısı İstanbul ortaya çıkıyor.

Kayseri Mantısı İstanbul geleneksel lezzetlerimizden biridir ve afiyetle yenmektedir. Hem tadı hem de servisi ile kullanıcıların sıkça terci ettiği Kayseri Mantısına Asiya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mantı tüm dünyanın yüzyıllardır afiyetle yediği doyurucu bir yemektir. Kabul etmek gerekir ki Türk mantılarının tadı bambaşkadır. Türk mantıları hazırlanışı diğer yemeklerden daha zor ve zahmetli olsa da lezzeti ile tüm yorgunluğu unutturmaktadır.

Ramazanda yemek hazırlamak çok zor, biliyoruz. Hele ki Kayseri Mantısı gibi teknik isteyen bir yemek hazırlamak istiyorsanız zorlanmanız çok normal. Ancak bu konuda size yardımcı olabiliriz! Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Kalabalık iftar sofraları ve davetler için mantı sipariş etmek istiyorsanız buradan bize ulaşabilirsiniz. Ümraniye Mantı, Üsküdar Mantı, Kadıköy Mantı, İstanbul Anadolu Mantı için sipariş verebilirsiniz. Geleneksel lezzetlerimiz Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı, Piruhi Mantı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. İstanbul’da Mantı yemek isterseniz şubelerimize bekleriz…

Bu yazımızda Ramazan Aylarının Vazgeçilmezi Kayseri Mantısı Nedir? bunu inceledik. Makalelerin devamını blog sayfamızda bulabilirsiniz veya sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.