Son Yazılar

Üsküdar Kayseri Mantısı

Mantı denilince aklımıza ilk olarak gelen hiç şüphesiz Üsküdar “Kayseri Mantısı”dır. Hem bölgesel olarak hem de lezzeti açısından kendini kanıtlamış olan Kayseri mantısı , diğer mantılara adeta öncülük etmektedir. Tabii Kayseri mantısı, bu noktaya gelene tarihte çok uzun bir yol kat etmiştir. Geleneksel mantı çeşitlerinin öncüsü olan Kayseri mantısının tarihi Osmanlı Devleti’ne kadar dayanıyor. Dilerseniz öncelikle Mantının Tarihini inceleyelim.

Mantının Tarihi

İstanbul Kayseri Mantısı

Dünya tarihinde mantı ilk olarak 13.yy da Orta Asya’da görülmüştür. Tabii ilk mantılar şimdi yediklerimizden oldukça farklı bir yapıda üretilmekteydi. Türkler mantı ile ilk olarak 15.yy da tanıştı. Osmanlı Saray Mutfağına kısa sürede yerleşen mantı, günümüzde hala afiyetle yenmektedir. Osmanlı Devleti’nin en önemli padişahlarından olan Fatih Sultan Mehmet’in haftada 5 gün mantı yediği söylenmektedir. Mantının ülkemizde 6 asırlık bir geçmişi bulunmaktadır. Bu süre zarfında en popülerleşen ve dünya mutfağında bizi temsil eden Kayseri Mantısı farklı ülkelerde de afiyetle yenmektedir.

Mantıyı tek bir tipte sınırlandırmamız yanlış olur. Ne Kayseri ilinde ülkemizde ne de dünyada tek bir tip mantı vardır. Mantı sayısı ana kategori olarak 36 civarındadır. Alt kategorileri dahil edersek bu sayı yüzlere çıkar. Ülkemizde mantı türlerinin en yoğun olarak bulunduğu il Kayseri dir. Kayseri’de birçok mantı çeşidi bulunmaktadır. Bu mantı çeşitlerine Kayseri mantısı diyebiliriz ancak “Kayseri Mantısı” dediğimizde hepimizin aklına gelen, hiç şüphesiz”Yöresel Kayseri Mantısı” gelir. Kıyma ve yoğurt ile birlikte hazırlanan bu mantı çeşidi doyurucu olma özelliği ile yüzyıllardır sofralarımızı süslemektedir. Üsküdar Kayseri Mantısı için buradan bize ulaşabilirsiniz.

Kayseri Mantısının Özellikleri

Tüm mantıların tek ana ve ortak malzemesi hamurdur. Bunun haricindeki kıyma, yoğurt, ceviz veya sos gibi yardımcı ürünler her birinde farklılık göstermektedir. Kayseri mantısının ana malzemeleri; Hamur, kıyma, yoğurt ve sostur. Birçoğumuz, “her mantının içerisinde bu ürünler bulunmalıdır” diye düşünüyor olabiliriz ancak aslında öyle değil. Yöremizde bulunan çoğu mantının içerisinde yoğurt ve kıyma bulunmaktadır. Dünya mutfağına bakacak olursak mantının içerisine tahmin bile edemeyeceğimiz şeylerin konduğuna tanık olabiliriz. Örnek verecek olursak; bir Rus mantısı çeşidi olan Pelmeni’nin içerisine peynir konmaktadır. Hatta Ukrayna’ya ait olan Vareniki Mantısının içerisine kiraz bile eklenmektedir. Demek istediğimiz mantı evrensel bir yiyecektir ve her yörede farklı şekilde hazırlanmaktadır. Kayseri mantısının en önemli özelliği ise içindeki dana kıyma, yoğurdu ve enfes sosudur. Bu sos domatesle veya biber ile hazırlanmaktadır. Kayseri mantısını lezzetli hale getiren birkaç püf nokta bulunmaktadır. Dilerseniz Kayseri mantısını lezzetli kılan teknikleri birlikte inceleyelim.

Kayseri Mantısını Lezzetli Kılan Unsurlar

1.) Hamur: İlk olarak mantının ana malzemesini hazırlamamız gerekmektedir. Tabii bahsettiğimiz hamuru hazırlamak için önce doğru malzemeleri seçmemiz gerekiyor. Bu malzemeler: 300 gr un, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz ve son olarak yarım su bardağı ılık su dur. Hamuru hazırlamak mantıdaki en önemli aşamalardan birisidir. Kıvama gelene kadar yoğurmak gerekir. En sık yapılan hatalardan biri tariflere bağlı kalarak mantıyı hazırlamaktır. Ancak buna gerek yok. Etrafındaki undan azar azar alarak sert ve ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurmanız gerekiyor. Tüm püf nokta bu! Hamurun kıvamının sert olması burada etkin rol oynamaktadır.

2.) Harç: Hamurun kıvamı kadar harcın da kıvamı çok önemlidir. Burada da harcı iyi hazırlamanız gerekiyor. İster çiğden ister zeytinyağında kavurarak hazırlayın. Seçim sizin!

3.) Hamur Boyu: Hamuru keserken özen göstermeniz gerekiyor. Ufak tefek farklar olabilir ancak çok büyük veya çok küçük kesmemeniz gerekiyor. Büyük olursa Geleneksel Kayseri usulüne ters düşer, küçük olursa mantı hamurdan büyük olur görünümü bozulur. Bu sebeple açtığınız hamuru 1,5 cm.lik kareler şekline getirmeye çalışın.

4.) Katlamak: Mantının en yorucu kısmı burası. Mantı katlamak zahmetli bir iştir ancak el yapımı lezzetini tam olarak da buradan almaktadır. Sıra sıra dizilmiş ve dört köşesi birleşik mantılar damakta leziz bir tad bırakacaktır.

5.) Sos: Sos olarak tek bir seçeneğiniz bulunmuyor ister domates sosu ister biber sosu hazırlayın mantınız çok lezzetli olacaktır.

Mantı zor bir yemektir. Hazırlaması sizi uğraştırabilir. Eğer zamanınız yoksa ve el yapımı mantılardan yemek istiyorsanız Üsküdar’daki şubemize gelerek veya Asiya Mantı üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Kayseri Mantısı, Sinop Mantısı, Saray Mantısı veya diğer mantıları Asiya’da bulabilirsiniz. Üsküdar Kayseri Mantısı çeşitleri için şubelerimize bekliyoruz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.